Tickets
Vanaf 16 mei tot en met 27 september 2026 is de Schepenzaal in het oude stadshuis van Zwolle ieder weekend geopend! Ontdek dit jaar gratis de plek van waaruit de stad eeuwenlang is bestuurd, ervaar de rijke cultuurhistorie van de stad in de imposante Schepenzaal. De zaal is gratis toegankelijk van 12.00 tot 16.00 en is bereikbaar via de ingang aan de Sassenstraat 2.
 

De Schepenzaal

Tegenwoordig wordt de Schepenzaal gebruikt als trouwlocatie, maar bijna zeshonderd jaar geleden ontstaat de zaal met een heel ander doel, namelijk het besturen van het middeleeuwse Zwolle. In 1448 is de Schepenzaal het centrum van het raadhuiscomplex dat hier tussen 1447 en 1450 wordt gebouwd. De Schepenzaal heeft dan verschillende functies. Allereerst dient het als vergaderzaal voor de schepenen, maar er wordt ook recht gesproken. Nu kunnen bezoekers onder andere nog de zwaardenkast uit 1615 bewonderen of de eikenhouten pleitbank uit 1658. Maar ook het bijzonder interieur: van de zware moer- en kinderbalken uit 1448 tot het slingeruurwerk (Bramer Klok) uit 1728 is nog te zien.

 

De kelderkamers

Bezoekers kunnen een kijkje nemen in de kelderkamers van de Schepenzaal. De kamers zijn eeuwenlang gebruikt voor de opslag van brandstof, waaronder kolen en turf. Ook was het een plek waar gevangenen tijdelijk zaten in afwachting van hun proces in de Schepenzaal. De ringen hiervan zijn nog steeds te zien. In de 20ste eeuw heeft het ook nog een tijdje dienstgedaan als schietbaan van de politie. In de kelderkamers zijn de oorspronkelijke ribloze kruisgewelven nog zichtbaar.

 

Gratis bezoek
Bezoekers krijgen de mogelijkheid om gratis in de Schepenzaal rond te kijken. Ze kunnen bijvoorbeeld herinneringen ophalen aan het moment dat ze hier trouwden of hun Nederlandse nationaliteit in ontvangst namen. Ze worden daarbij verwelkomd door vrijwilligers van Stadsrondleidingen Zwolle en ANNO, die hen meer kunnen vertellen over de historische waarde van deze plek. De stadsgidsen van Stadsrondleidingen Zwolle maken een extra tussenstop bij het oude stadhuis.

 

De Schepenzaal is van 2 mei tot en met 27 september 2026 elk weekend gratis te bezoeken op zaterdag en zondag van 12.00 tot 16.00 uur, ingang aan de Sassenstraat 2.

 

De openstelling van de Schepenzaal is een samenwerking tussen ANNO Stadsmuseum Zwolle en de stadsgidsen van ‘Stadsrondleiding Zwolle’.

Maandag 24 augustus 2026
Nieuwe tentoonstelling ANNO over de mensen die Zwolle maken

Vanaf 3 oktober 2026 is bij ANNO Stadsmuseum Zwolle de nieuwe tentoonstelling De Stad Ontrafeld te bezoeken.

Lees meer
Maandag 1 juni 2026
ANNO start samenwerking met Collectie Overijssel en stadsfotografen Nardo Jacobs en Thomas Bartelds

ANNO Stadsmuseum Zwolle gaat een meerjarige samenwerking aan met Collectie Overijssel en de Zwolse stadsfotografen Nardo Jacobs en Thomas Bartelds.

Lees meer
Vrijdag 1 mei 2026
Ontdek de Schepenzaal

Vanaf 16 mei tot en met 27 september 2026 is de Schepenzaal in het oude stadshuis van Zwolle ieder weekend geopend!

Lees meer
Dinsdag 24 februari 2026
Team-Artwork ‘Gemis’ van de Zwolse kunstenaar Dennie Boxem

Rouw en gemis zijn onderdeel van het leven van de familie Ter Borch.

Lees meer
Maandag 22 december 2025
Gemeente Zwolle geeft ANNO krachtige doorstart met heldere koers en gerichte investeringen

Gemeente Zwolle ondersteunt ANNO Stadsmuseum Zwolle bij een noodzakelijke en toekomstgerichte doorstart.

Lees meer
Praktisch

Plan je bezoek aan Anno

Openingstijden
Di — vr
10:00 — 17:00
Za — zo
10:00 — 17:00
Maandag
gesloten
Tickets

Volwassenen € 12,50

Museumkaart gratis

Kinderen 4 t/m 18 € 6,00

Bereikbaarheid

Melkmarkt 41

10 min lopen vanaf NS Zwolle

Parkeren: Maagjesbolwerk

Toegankelijkheid

Het museum is deels rolstoeltoegankelijk. Begeleiders gratis toegang.

Nieuwsbrief
Blijf op de hoogte van Anno

Eens per maand een mail met nieuwe tentoonstellingen, lezingen en achtergrondverhalen.

schrijf mij in